Sklenené kuchynské zásteny? Kalené sklo za plynový sporák

Kuchynské zásteny dodávajú kuchyni istý šmrnc. Vypĺňajú priestor medzi spodnými a vrchnými skrinkami kuchynskej linky, sú teda každému na očiach. Klasikou sú keramické zásteny, ktoré dodávajú kuchyni skôr zaužívaný ráz. Sklené zásteny sú naopak veľmi moderné, ich údržba je jednoduchá a momentálne sú súčasťou mnohých kuchýň. Sú označované za tzv. grafosklo. Pri sklenených zástene si môžete vybrať vlastný motív. Nezabudnite však, že niekedy je menej viac. Vyhýbajte sa prehnaných motívov, ktoré vo vašej kuchyni môžu narobiť vyslovene škodu a nie úžitok.

Sklenené zásteny

Lacobel je farebné sklo, na ktoré je nanesený veľmi kvalitný (farebný) lak. Využíva sa ako zástena kuchynskej linky, ale dá sa využiť aj ako obklad v kúpeľniach, reštauráciách...Má niekoľko spôsobov montáže, z nich najčastejšia je lepenie pomocou silikónu, ktoré sa odporúča ponechať na odborníkoch.

kuchynská zástena z mramoru

Grafosklo

Na výrobu grafického skla sa používa tvrdé, kalené sklo. Niektorí výrobcovia nanášajú na kalené sklo i druhú vrstvu číreho skla tzv. OPTIWHITE, ktoré nemá žiadne farebné odchýlky. Je to teda buď jedna vrstva skla, alebo sendvičová stavba zložená z dvoch vrstiev. Kalené sklo odoláva vysokým teplotám a je takmer nemožné rozbiť ho. Ak by však prišlo k silnému nárazu, a predsa sa rozbilo, môžete byť pokojní. Neláme sa totiž na ostré, hranaté kúsky, ale na úlomky s neostrými hranami. Je to vďaka technológií, ktorá bola použitá pri jeho výrobe.

Grafosklo má hrúbku približne 6mm, je bez škár, nezachytáva prach ani žiadne iné nečistoty. Jeho údržba je veľmi jednoduchá, čo je jedným z faktorov dlhej životnosti.

Potlač farbenia sa vykonáva dvomi spôsobmi. Je to buď technológiou UV, alebo celoplošným nanášaním farby na sklo pomocou valcov. Veľké množstvo farieb a vzorov, ponúka široký priestor na výrobu naozaj originálnych sklenených zásten.

Laminátové kuchynské zásteny

Pokiaľ chcete lacnejšie riešenie kuchynskej zásteny, siahnite po lamináte. Ide o povrchovo upravenú drevotrieskovú dosku, ktorá má na prednej časti nalisovaný vysokotlakový laminát. Doska ponúka veľké výber dekóru cez imitácie dreva až po rôzne grafické vzory. Samotný dizajn si môže navrhnúť zákazník. Obľúbenú sú i imitácie drevín a kameňov. Laminátová kuchynská zástena je vhodná za sklokeramické a indukčné varné dosky, ale nie za plynový šporák. Je menej odolná voči priamemu teplu.

Existuje i tzv. kovolaminátová zástena, ktorá vzniká prilepením kovovej fólie na laminátovú dosku. Povrch je síce odolný a pekný, no jeho údržba je náročná.

zdroje:

https://www.topbyvanie.sk/magazin/obklady-za-kuchynsku-linku-a-kuchynske-zasteny

https://mojdom.zoznam.sk/cl/10066/1410073/Kuchynska-zastena-by-mala-byt-prakticka-a-pekna--Ako-si-ju-vybrat-

https://sk.pinterest.com/benedoor/kuchynsk%C3%A9-z%C3%A1steny/